Yelken Kanat

Aradığınız kriterlerde kayıt bulunmamaktadır.
Aradığınız kriterlerde kayıt bulunmamaktadır.

YELKEN KANAT;


Yelken Kanat nedir?

Yelken kanat ya da diğer adıyla Delta kanat bir hava sporudur. Bu spor, diğer hava sporlarından yamaç paraşütü ve planörcülüğün bir karışımı olarak tanımlanabilmektedir. Daha çok alüminyum ya da kompozitten yapılmış bir iskeletinin bir kumaş ile kaplanmasıyla yapılmış bir kanattan ve onun altına pilotun binmesi için asılı biçimde bağlanmış bir tutunma düzeneğinden oluşur. Kanat şekli delta (Yunan harfi Δ) biçiminde olduğu için çoğu zaman yelken kanat yerine delta kanat olarak anılır. Yelken kanat, süzülme prensibi ile çalışan bir serbest uçuş hava taşıtı olarak tanımlanmaktadır. Ağırlığı 15 ile 35 kg, hızı 25 ile 140 km/sa arasında değişkenlik gösterebilmektedir. Dünya mesafe rekoru 700,6 km ile Manfred Ruhmer'e ait'dir.
 

Yelken kanat ile biraz yüksekçe bir tepeden koşarak kalkış yapıp saatlerce havada kalınabilir. Araç planörler gibi motorsuz uçmasına rağmen yerden yükselen sıcak hava akımlarını ve tepeye çarparak yükselen hava akımlarını yakalayarak binlerce metre yükselebilme imkânına sahiptir. Böylece bulut tabanına ulaşıp buluttan buluta atlayarak uzun mesafeler uçabilmektedir. Rüzgârlı bir günde rüzgarı karşılayan bir yamaçta uzun süre havada kalabilir.
Yelken kanatın sert bir iskeleti vardır ve ciddi türbülanslara dayanıklıdır. 6 G'lik manevralar yapabilir ki bu 600 kiloluk yük demektir. Yelken kanat ile 140 km/sa hıza ulaşmak mümkündür yelken kanat daha hızlı olduğu için dar alanlara iniş yapması zordur. Hızlandığında yere paralel 70-80 metre gitmesi mümkündür. Yelken kanatı kurmak 15 ila 30 dakika, toplamak ise 10 ila 20 dk alır.