Uçurtma Sörfü

Aradığınız kriterlerde kayıt bulunmamaktadır.
Aradığınız kriterlerde kayıt bulunmamaktadır.

Uçurtma Kayağı / Uçurtma Sörfü;

Yakıta ihtiyaç olmaksızın, sadece rüzgar gücünün kullanılarak, rüzgarın ve çevrenin uygun olduğu her yerde yapılabilecek bir doğa sporudur.

Özel uçurtmaların yardımı ile sağlanan ve rüzgarın çekmesi sonucunda kayma aracı üzerinde su, kar, toprak yüzeylerde kayarak yapılır. Daha çok su üstünde (deniz ve göllerde) yapılmasına karşın, karada (toprak ve kar üzerinde) yapılan türleri de vardır. Toprak üzerinde yapılanlarda kayma aracı tekerlekli olur.

Uçurtma kayağı güçlü bir uçurtma ve küçük bir board ile beraber sörfçüye su üzerinde özgürce hareket etme olanağı sağlayan adrenalin yüklü bir rüzgar sporudur.

Kite "Paraşüt ya da Uçurtma" Nasıl Çalışır?
Denizin üzerinde haraket ederken, Kite uçak kanatları gibi kaldırma etkisi oluşturmaktadır. Bu durum yeterince güçlü olursa, rüzgar kite boardcuyu yerden ya da deniz yüzeyinden rüzgarın etkisiyle beraber haraket ettirir.

Hava ile dolan Kite'lar
Bu tür Kite'lar, diğerinde olduğu gibi uçuş durumunda sert ve kalıp şeklinde bir biçimleri olmadığı için daha farklı bir uçuş imkanı sağlarlar. Bu Kite'ların şekil yapıları uçak kanat yapılarına çok benzerdir ve doğal olarak aerodinamiği en fazla olan Kite'lardır. Bu Kite'lar uzun zamandır bulunmaktadır ve en kullanışlı olarak rağbet görmektedir ancak genellikle başlangıç için önerilmez.

Üç İpli Kite'lar
Dolanmaz, kullanımı kolaydır. İpin uzunluğunu kolayca değiştirebilirsiniz. İp seti daha ucuzdur. Genelde su sporunda kolayca kullanılabilinir.


Dört İpli Kite'lar
Güçlü Kite'da kolay kullanım sağlar. Geniş rüzgar menziline sahiptir. Kolayca çevrilmez dolanmaz iplerdir. Kite çok hızlı dönüş sağlar. Hareketsiz bir durumdan kolayca yeniden ve aniden haraket kabiliyeti sağlar.

Uçurtma Kayağı Nasıl Öğrenilir?
Uçurtma kayağı dünyada ve Türkiye'de büyük bir hızla yaygınlaşmakta ve popülaritesi gün geçtikçe artmakta.

Uçurtma kayağıyla güvenli bir şekilde tanışmak için profesyonellerle ilk adımı atmak önemli. İlk derste rüzgarın etkileri, ekipman terminolojisi, yer seçimi gibi konular üzerinden gidilecektir. Daha sonra, rüzgar penceresi, ekipman kurulumu, güvenlik sistemleri, temel aerodinamikler, eğitim uçurtmasını kullanma, indirim kaldırma gibi konular işlenecektir. Daha sonra 4 ipli küçük boyda bir uçurtma ile alıştırmalar yapılarak gerçek bir uçurtmanın gücünü hisseder onu kontrol etmeyi öğrenirsiniz. Dersin sonunda öğrenciler bir uçurtmanın nasıl uçtuğunu anlayıp onu kullanabilir hale gelecektir.

6 saat içinde Uçurtma kayağı eğitimi nasıl olur?
1. ve 2. Saat
Rüzgar bilgisi, eğitimde kullanılacak terimler
Küçük eğitim uçurtması (Powerkite) ile pratik
Çevre bilgisi
Malzeme kurulumu
Güvenlik bilgisi
Uçurtma kaldırma ve indirmeye yardımcı olmak
Suya giriş
Bar ve uçurtma kontrolü
Uçurtmayı sudan kaldırmak ve indirmek

3. ve 4. Saat
Malzeme kurulumu
Suya giriş
Güvenlik bilgisi
Uçurtma kontrolü
Uçurtma ile suda mesafe kat etmek
Suda uçurtmayı indirme kaldırma alıştırmaları
Karada uçurtmayı indirmek
5. ve 6. Saat
Boarda çıkış teorisi
Uçurtmayı karadan kaldırmak
Suda boardu giymek
Boarda çıkış alıştırmaları
Sürüş alıştırmaları
Duruş alıştırmaları
Uçurtma Kayağı Nasıl Yapılır?
Bu spor için bir sörf tahtasına, bir adet uçurtmaya, kaska ve can yeleğine ihtiyacınız vardır. Uçurtmanın çeşidine göre iki ya da dört ip, gövdenizde bulunan kontrol yeleğine bağlanır. Bu ipler sizin hangi yöne uçacağınızı belirler. Eğer ipleri sağa çekerseniz sağa doğru, sola çekerseniz sola doğru uçarsınız. Kaymanız için gerekli olan en temel araç ise sörf tahtasıdır. Sörf tahtaları tek yönlü veya çift yönlü olabilir. İki yönlü sörf tahtaları hem ileriye hem de geriye doğru kayabilir. Bu yüzden başlangıç için daima iki yönlü tahtalar önerilir.

Malzemeler
Suya dayanıklı Power Kite (Uçurtma)
Kiteboard (Yani kayacağınız kayak)
Kontrol takımı
Board tasması, güvenli kurtulma sistemi
Çeviklik, denge ve koordinasyon sporu
Uçurtma sörfü aslında birkaç benzer sporun birleşiminden oluşmakta.
Wakeboard'daki (kablolu su kayağı) gibi bir boardun üstünde yol alırken, yamaç paraşütünün aerodinamiğiyle, havada hareket eden bir uçurtmayı kontrol ediyor. Ayrıca sörf ve yelken bilgisinden de yararlanıyorsunuz. Ancak bu sporları yapıyor olmanın, kite board öğrenmek isteyenlere fazla bir faydası olmuyor, çünkü bu sporda tamamen farklı bir sudan çıkış ve sürüş tekniği kullanılıyor.

Kiteboard'da, sürüş sırasındaki duruş tekniği sayesinde, karın kasları, bacak kasları, kol ve göğüs kasları sürekli çalışıyor. Bu nedenle ortalama 1 - 2 saatlik seanslarla suya çıkılıyor ve seans aralarında da en az 15 dakika dinlenmek gerekiyor. Serbest stile geçildiğinde işin içine çok daha fazla kas gücü, hareket ve refleksler giriyor.

Uçurtma Kayağına Ne zaman başlamalı?
Bu spor malzeme teknolojisinin gelişimi ile 7-8 yaşlarında başlanılabilen bir spor haline gelmiştir.

Uçurtma Kayağı Nerede yapılmalı?
Türkye'de Gökçeada, Akyaka, Gökova, Alaçatı, Fethiye.
Yurtdışında İspanya ve Almanya

Uçurtma Kayağı Ne zaman yapılmalı?
Kuzey yarım küre için Mart ve Ekim ayları arası en iyi zaman.


Uçurtma Kayağı Tarihçesi
Kayağın yaygın bir kış sporu olduğu yıllarda, karda atlar tarafından çekilen kayakçıların katıldığı yarışmalardan esinlenen Fransızlar, suyun üstünde de kayılabileceğini keşfettiler.

İlk kez 1925 yılında ABD'li Fred Walter bu spor dalının patentini aldı. Gerçek anlamda bir spor olarak denenmesi ise 1920'li yıllarda ABD'li Ralph Samuelson tarafından yapıldı. 1930'lu yıllarda, başta ABD olmak üzere, Avusturalya, İngiltere ve Fransa'da yaygınlaştı.

1946'da, dünya çapındaki en önemli karar ve yönetim organı Dünya Sukayağı Birliği World Waterski Union (WWSU) kuruldu. 1949 yılında sukayağında ilk Dünya Şampiyonası yapıldı. Daha sonara bu şampiyona düzenli olarak sürdürüldü.

Kiteboard Dünya ve Olimpiyat Şampiyonası
Uluslar arası şampiyonalar, Uluslararası Kiteboard Birliği (International Kiteboard Association-IKA)tarafından gerçekleştirlir.

Her yıl dünyanın farklı bir ülkesinde gerçekleştirilen ve dünya sıralamasında en yüksek puan getirisine sahip Uçurtma Sörfü Şampiyonası, 32 ülkeden dünyanın en iyi kadın ve erkek uçurtma sörfçülerinden oluşan 120 sporcu katılmasıyla gerçekleştirilir.

Uluslararası Yelken Federasyonu (ISAF) Konseyi, 2016 Rio Olimpiyatlarında, olimpik disiplin olarak rüzgar sörfü yerine uçurtma sörfünün (kiteboarding) yer alacağını duyurdu.


Uçurtma Kayağı (Kiteboard) Kurallar ve Genel İfadeler
Kite ile uçmak için güvenli bir zaman ve alan seçin,
Kalabalık plajlarda uçmayın,
Rüzgârın gücünü de hesaba katıp insanlarla en az 100 metre mesafeniz olsun,
Spor esnasında karşınıza çıkabilecek engelleri önceden hesaplayın ve onlarda kaçabilme hazırlığını yapın,
Kite'ı kullanırken uçuş iplerine asla dokunmayın,
Kendi kendinize Kite ile sürekli dönüşler yapmayın,
Uçuş iplerinizi dolanık bırakmayın, o halde kullanmayın,
Asla kendiniz ya da başkası kontrol barı ile uçurtma (paraşüt-kite) arasına girmesin,
Kiteboard'u kalabalık yollarda, direkli alanlarda, çitli, parmaklıklı yerlerde, ağaçlık, çalılık, trafik olan yollarda, köprü ve hava alanı yakınlarında ya da üzerlerinde yapmayın,
Kite ile kötü havalarda uçmayın,
En az 10 uçuş saatine ulaşmadan 10 deniz mili rüzgarı ve ötesinde uçuş yapmayın,
Daima düzgün ve güvenli ekipmanlar kullanın,
Aşınmış ipler, yıpranmış ya da yırtık Kite'lar ve hasarlı Bar'ları asla kullanmayın,
Rüzgarın sizi etkilediğinin farkında olun,
Plan yapın ve genel kurallara uyun.

Uçurtma Sörfü zor bir spordur. Extreme sporlar içinde en fazla teknik ve güç gerektirenlerden biri denilebilir. Rüzgâr, uçurtma kontrolü, board hâkimiyeti, surf, denge, sıçrama ve akrobatik yetenekler ve en nihayetinde yoğun bir kas gücünü tek bir sporda buluşturmak isterseniz Kiteboard dışında bir alternatifiniz yok demektir. Bu yüzden Kiteboard insanda bir adrenalin patlamasına sebep oluyor ve tutkuya dönüşüyor.
 

8 mil ve üzeri esen rüzgar paraşütünüzü doldurduğu anda sizi belinizden çekmeye başlayacak ve elinizdeki kontrol ipleri ile rüzgara hakim olmaya çalışacaksınız. Uçurtma Sörfü (Kiteboard) deneyimini Ula’ da Gökova Körfezine doğru yaşayabilirsiniz. Akyaka’nın 3 km.lik sığ ve kumluk sahili yılın altı ayı denizden sahile doğru esen sabit rüzgârıyla bu sporun sevdalılarına dünya standartlarında koşullar sunmaktadır.