Seyahat

SEYAHAT;

Seyahat Etmede Engeller,

Tek Seyahat Etmek Proplemi! Tek seyahat etmek dünyada çok yaygın olmasına rağmen, ülkemizde neredeyse bir tabu halini almış durumda. Bunun sebebi çoğunlukla toplumun bize dayattığı düşünce yapısı ile yarattığımız ön yargılar ve korkular. Yalnız seyahat etmekten korkanların öne sürdüğü geçersiz nedenler.

a) Ya başıma bir şey gelirse?

Seyahat ederken güvenliğinize ve tercihlerinize dikkat etmeniz tabii ki önemli, bunu şuan yaptığınızdan daha fazla yapmanız gerekmiyor. Örnek İzmir’in dünya güvenlik sıralamasında küçümseyerek baktığınız bir çok Asya şehrinden çok daha altta olduğunu ve Gaziantep’in de hayranlık duyduğunuz bir çok Avrupa kentinden üstte olduğunu unutmayın.

Başınıza seyahat esnasında kötü bir olay geldiğinde yanınızda birinin olmasını avantaj olarak görebilirsiniz. Ya yanınızdaki kişi acil durumda yapması gerekenlere odaklanamayıp paniklerse?

Tek seyahat ederken alınabilecek bir çok güvenlik önlemi var ve önemli olan bunları bilmektir. Bunlardan en basiti ise, aileniz ve arkadaşlarınız ile iletişimi kesmemek, gideceğiniz yerleri ve tarihleri belirtmektir ve buna göre proğlamlar yapmak.

b) Dil bilmiyorum ki!

Yabancı dil bilmek seyahatlerde avantaj sağlar tabii ancak gideceğiniz her bölgenin yada ülkenin yerel dilini bilmek gibi bir şansınız olamaz. Aynı zamanda gittiğiniz ülkede sizin konuştuğunuz yabancı dili bilmeyen insanlarla da iletişim kurmak zorunda kalacaksınız. Bu durumda beden ve işaret dili devreye giriyor.

Gittiğiniz bölgenin, ülkenin dilinde bazı temel kelimeleri öğrenmek de seyahatinizi kolaylaştıracaktır. Merhaba, iyi günler, teşekkürler gibi basit kelimeleri kullanmak bile, yerel halka saygı duyduğunuzu göstermenize ve sempatilerini kazanmanızı sağlayacaktır.

c) Tecavüz ederlerse ise !

Tanrı korusun. Kim böyle birşey yaşamak ister ki! Tecavüze uğramamak için sokağa çıkmadığınızı hayal edin? Ya da  tecavüz vakalarının kişilerin en güvendikleri aile bireyleri tarafından gerçekleştirildiğini hatırlatmaya gerek var mı?

Bir de şu açıdan bakın. 2015 dünya istatistik raporlarına göre en yüksek tecavüz oranı Güney Afrika’da. 100 bin kişide 132.4 vaka görülmüş. Yani 1000’de 1. Demek oluyor ki sokakta gördüğünüz her erkek tecavüzcü değil. Biraz rahat olun, zihninizi bu tarz şeylerden boşaltın.

d) İşimden izin alamam ki!

Var olan düzeni bozmak ya da işten ayrılmak zorunda olma düşüncesi seyahat'in önündeki en büyük engellerden birisidir. Uzun süreli bir maceraya atılmak için iş yerinden ayrılmak zorunda değilsiniz kendinize zaman oluşturun. Çoğu kurumsal firma da kariyer arası denilen programlar var. Müdürünüz, patronunuz, insan kaynakları ile görüşüp hayalinizi anlattığınızda ve gerçekleştirmek için nasıl yanıp tutuştuğunuzu belirttiğinizde kariyer arası vermeniz mümkün. Bir çok insan kaynakları kaynakları uzmanı uzun süreli seyahatleri, çalışanın karakter gelişimi ve vizyonunun genişlemesi için bir artı olarak görmektedir ve bu sizin işinizi kolaylaştıracaktır.

e) Böbrek avi?

Bir partinin sonunda kendini buzlu su dolu bir küvette böbrekleri çalınmış olarak bulan adamın hikayesini herkes bilir. O hikayeyi yazan kimse gerçekten tebrik ediyorum, çünkü uluslararası bir popülerliğe ulaşmış. Hindistan’da tren beklerken dokunuzmazlar sınıfından bir kadının ikram ettiği yiyecekleri kabul ettiğimde de başka bir kadın beni kenara çekip aynı hikayeyi anlatmıştı ve istemsiz olarak gülmüş ve kahkaha atmıştım.

Öncelikle fakir ve kimsesiz olanlar ya da akli dengesi yerinde olmayan kişileri hedefliyorlar ve aldıklarında gözlere kadar tüm organları alıyorlar. Diğer bir unsur da fakir ülkelerde paraya ihtiyacı olan kişiler organlarını kendileri gönüllü olarak satıyorlar ve dünya organ pazarının çoğu da bu kişilerin organları üzerinden dönüyor. Kimse kaybolması dikkat çekecek bir kişinin organlarını alıp, başına bela almak istemez. Sakin olun ve rahatlayın!

f) Kaybolursam!

Kaybolursanız nolur? Seyahatte yaşayabileceğiniz en güzel şey olur. Hem döndüğünüzde anlatacağınız muhteşem bir anınız olacak hem de bulunduğunuz yeri keşfetmek, insanlarını tanımak için önünüzde harika bir fırsat olacak, Dunyanın sizlere sunduğu nimetlerden yararlanınız.

Kaybolmamak için ya da kaybolduğunuzda dönüş yolunuzu bulabilmeniz için, çevrimdışı çalışan haritaları kullanabilirsiniz. Bu haritalar gps ile bulunduğunuz yerin tam konumunu ve daha önceden işaretlediğiniz yeri gösteriyor. Hem de wifi ihtiyacı olmadan.

g) Ben zengin değilim!

Seyahat etmek için zengin olmaya gerek yok. Düşük bütçe ile bir çok seyahat eden kişi var. Hatta parasız. Bütçeniz tamamen sizin konfor alanınızın genişliği ile alakalı. Nelerden feragat edebilirsiniz ya da kesinti yapabilirsiniz! Sigara kullanmayı ya da starbuckstan kahve içmeyi bırakarak bile seyahat masraflarınızı oldukça düşürebilirsiniz. Şu hayatta cebinde hiç para olmadan yola çıkıp, yolda yaptığı bileklikleri satarak Avrupa ve asya seyahat yapan gençler de, gönüllü projelerde çalışanlar da, Maceraya atılmak için para bir bahane değil siz yeter ki karar verin ve uygulamaya geçin.