Paintball

PAİNTBALL;


Her çocuk büyüyene kadar çeşitli sokak oyunlarını oynayarak büyümektedir. Şu anda belki de bu oyunlara devam edenlerde vardır. Lakin günümüzde olgunlaşan teknolojik işlemler ile değişiklik gösteren yaşamımız la beraber geleneksel oyunlar değişme gösteriyor. Her gün birbirinden ilginç oyunlar giriyor hayatımıza. Bu oyunların büyük bir kısmını gelişen teknolojiyle büyük çoğunluğunu bilgisayar oyunları oluşturmaktadır. Ancak bu teknolojik oyunlardan farklı olarak son yıllarda yaygın olarak yaygın olarak oynanmaya başlayan ve hızla oynanma artışı sergileyen bir şey var o da paintball dır.

Paintball oyuncuların diğer grubun oyuncuları içleri boya ile doldurulan top şeklinde mermiler kullanılarak silahlar ila vurmayı sağlayan sınırları belirlenmiş bir parkur içerisinde oynanan strateji oyun grubudur.

Açık havada oynanan bu oynanan bu oyun çocuklardan ziyade daha çok gençlere hitap etmektedir. Genel tanımıyla bunu paintball düz bir ifade ile tanımlamak yanlıştır. Çünkü bu duruma bakış açısı değişkenlik göstererek günümüz Türkiye’sinde bir federasyon oluştuğundan resmi olarak bir spor olarak sayılabilmektedir.

İlk ortaya çıkış tarihinde bir spor dalı olarak sayılmayan ancak paintabalın ortaya çıkışı da çok eski zamanlara dayanmamaktadır.

Paintabalın çıkış tarihi çobanların koyunları tabanca yardımıyla boyayla işaretlemesiyle piyasaya çıkmaya başlamaktadır. Başka bir düşünceye göre bu oyun ormanlardaki bazı ağaçların boya fışkıran tabancalar ile boyanmasına dayanmaktadır. Hangi nedene bağlı olursa olsun daha sonraki dönemlerde eğlence amaçlı kullanılmaya başlanmıştır. Hatta kendi asıl amacı ortadan kaldırılarak ordular tarafından atışlarda deney amaçlı kullanılmıştır. Son dönemde gruplaşarak yapılan oyunlar arasında Türkiye de hemen hemen on yıl gibi geçmişe sahip paintball oynanmaya başlanmıştır.

www.tur.net sizler için paintball yapılacak en iyi yerleri bularak sizin eğlence hayatınıza eğlence katmaktadır.

Paintball için birçok malzeme gerekmektedir.Bunların başlıklarından bahsetmek gerekirse;
·         Boya topları
·         Tabanca(işaretleyici)
·         Yarı otomatik tüfekler
·         Kullanılan malzemenin jelatin özelliği
·         Kullanılan plastiğin sertlik derecesi
·         Kuru boya topları
·         Boyanın suda çözünür olması
·         Kanserojen madde kullanılmaması .

Sizde paintball oynamaya başlamak istiyorsanız tur net'de bulunan firmalar ile iletişime geçerek size en yakın paintball sahası ile görüşme yaparak takımınız ile benzersiz bir oyun oynayabilirsiniz.