Microlight

Aradığınız kriterlerde kayıt bulunmamaktadır.
Aradığınız kriterlerde kayıt bulunmamaktadır.

MİCROLİGHT;

Microlight: Çok Hafif Hava araçları sınıfına giren ve sportif amaçlı uçuşların gerçekleştirildiği bir hava aracı olarak tanımı yapılmaktadır. Microlight sınıfına giren hava araçlarının ağırlığı 495 kg’dır. Tek veya iki yolcu kapasiteli olup, 2 eksende kumanda edilmektedir.

Kanat gövdeye tek bir noktadan bağlanmaktadır. Microlight sınıfı hava araçları 150 ile 300 metre arasında kalkış ve iniş yapabilme yeteneğine sahiptirler. Microlight sınıfı hava araçları ağırlık merkezi kontrolü ile kumanda edilen bir hava aracıdır. Kumanda bir bar yardımıyla yapılmakta olup normal uçakların aksine ters manevra sistemi bulunmaktadır. Uçuş sırasında dönmek istediğimiz tarafın aksine kumanda sağa dönüşte sol kumanda, sola dönüş için ise sağ kumanda verilerek dönüş gerçekleştirilir. Microlight sınıfı hava araçlarında çeşitli motorlar kullanılmaktadır. Bunlar 2 zamanlı veya 4 zamanlı motorlar olabilmektedir. En yaygın kullanılan 2 zamanlı motorlar Rotax 503UL, 582E veya 4 zamanlı Rotax 912, 912UL motorlarıdır. Motorlar sınıfları itibariyle ortalama 50 ile 100 beygir gücünde olmaktadır. Yakıt kapasitesi 50-80 litre olup ortalama 500-700 km menzile sahip olabilirler. Tabi ki verilen değerler tüm marka ve modellerde değişiklik göstermektedir.

Ayrıca hafif hava aracılarının genelinde BRS sistemi denilen Balistik Paraşütler bulunmaktadır. Bu paraşütlerin görevi uçuş sırasında karşılaşıla bilecek acil durumlarda, özellikle taşıyıcı kanat hasarlarında bu sistemi devreye sokarak hava aracını yolcular ile birlikte güvenli bir şekilde aşağıya inmesi sağlamaktır.
Ayrıca Microlight ların genel özellikleri arasında motor arızası durumunda hava aracının süzülerek güvenli bir şekilde iniş yapabilme özelliği de bulunmaktadır, microlight yapmak için www.tur.net'e bakabilirsiniz. Microlight sınıfı hava araçlarında güvenlik önlemleri ön planda tutulmuş olup, pilot genel havacılık kurallarına uyması durumunda kaza riski minimuma inmektedir.