Kültür Turları

Toplam 78 kayıttan 1-12 arası gösteriliyor
Toplam 78 kayıttan 1-12 arası gösteriliyor

KÜLTÜR TURLARI;


           Kültür bir toplumun, duyuşsal ve düşünsel birliğini oluşturan, gelenek durumundaki her türlü yaşayış, düşünce ve sanat varlıklarının tümü, sosyal olarak nesilden nesile aktarılan maddi ve manevi olmayan ürünler toplamıdır.
          Turizm ise, değişik kültürde insanlar tanımak, tarihi eser ve doğal güzellikleri görmek, eğlenmek, dinlenmek amacıyla düzenlenen gezilerdir.
           Son yıllarda kültür ve turizm kavramı iç içe geçmiştir. Önceki yıllarda tatil denildiğinde, deniz, güneş, kumsal, beş yıldızlı otel, kamp kurmak , tatil köyüne gitmek ya da yazlık bir ev kiralamak gelirdi akla. Şimdilerde ise tatil anlayışı daha çok gezmek, görmek, farklı insanlar tanımak, gezilen coğrafyadaki geçmiş tarihi öğrenmek, değişik yöresel lezzetler tatmak, yaşam biçimlerini, dillerini anlamak olarak değişti. Kültür turları sayesinde, sosyal bir varlık olan insanoğlu daha da sosyalleşti. Yaşadığı toplumda yalnız olmadığını, farklı kültürlerde, farklı gelenek ve göreneklerde insanlar yaşadığını gördü. Ve tabi ki bu gezilerin ekonomik boyutunu ele alırsak, kültür turları düzenleyen turlar sayesinde daha uygun fiyatlara, daha çok yer görme imkanı doğdu.
             Tarihi ve kültürel miras bakımından oldukça zengin bir yapıya sahip olan ülkemizde ,farklı yerlere, farklı nitelikte kültür turları düzenlenmektedir. Düzenlenen kültür turları, kentsel, kırsal, tarihsel, sosyal, doğal unsurlar, arkeolojik, müzeler, sanat eserleri, folklor, etnoğrafya, mutfak sanatları, sergiler, vb. olarak karşımıza çıkar. Bu turlar bize aynı zamanda, ülkemizin uluslararası platformdaki turizm kimliğini yansıtır. Ülkemizin taşıdığı turizm kimliği sayesinde ulusal değerlerimizi, tarihsel dokularımızı, doğal güzelliklerimizi tanıtma fırsatıda buluruz.
                  İnsanlarda artan çevre bilinci sayesinde, günümüzde tarihi dokular ve doğal güzellikler korunmaktadır. Kültür turlarının artmasıyla, kıyıda, köşede kalmış köyler, kasabalar, isimlerini dünyaya duyurabilmektedir. Bu da köylerde  ve kasabalarda yok olmaya mahkum el sanatlarının yeniden canlanmasına, yöresel kıyafetlere ilginin artmasına  ve yine yöreye ait yiyeceklerle ilgili satışların artmasına katkı sağlamaktadır. Ve buna paralel olarak ekonomi canlanmaktadır.
              Siz de ben kültür turlarını tercih ediyorum diyenlerdenseniz, gelin hep beraber keşfe çıkalım. Gelin tanışalım, kaynaşalım. Biz olmanın, bir olmanın güzelliğini yaşayalım. Birlikte  gezelim, görelim, yiyelim, meraklarımızı giderelim. Gelenek ve göreneklerimizi yaşatalım. Her turu www.tur.net'te bulabilirsiniz.
                Hep beraber farklılıklarımızla bir bütün olalım.