Kaya Tırmanışı

Aradığınız kriterlerde kayıt bulunmamaktadır.
Aradığınız kriterlerde kayıt bulunmamaktadır.

KAYA TIRMANIŞI;

Kaya Tırmanışı Nedir?
Eskiden dağcılık sporunun bir alt dalı olarak anılmasına rağmen günümüzde kendi başına bir spor dalı olarak kabul edilmektedir. Kaya tırmanışı genel olarak güvenlik ekipmanları ve tırmanmak için gerekli olan aletler ile beraber belirlenen bir zirveye ulaşmak için kişinin adrenalin dolu bir macera ile tırmanış yapmasına denir.

Bu sporu yaparken vücudumuz da bulunan bütün kasları çalıştırırız. El ve kol koordinasyonumuzu geliştirerek doğrudan algımızı kuvvetlendiririz. Ayrıca doğa da yapılan bir spor olduğundan dolayı hem bedenen hem ruhen bir rahatlama yaşarız.

Kaya Tırmanışı Eğitimi Var mı?
Bu sporda olmazsa olmaz bir konu varsa oda şüphesiz eğitimsiz bir şekilde yapılmasının çok yanlış ve riskli olmasıdır. Kaya tırmanışı sporunun bir özelliği fazla sayıda ekipman gerektirmesidir. Bunların her birinin ismi ve kullanımı öğrenilmelidir. Bu konuda eğitim almaya karar verdiğinizde öncelikle teorik bir eğitimden geçersiniz. İlk başta tırmanış konusunda teknik ve stiller, tırmanış ve aynı zaman iniş yapabilmek için gerekli olan istasyonların kurulması ve elbette ki tırmanış ipinden başlayarak geriye kalan tüm malzemeleri de detaylı olarak öğrenirsiniz.

Teorik eğitiminin bitiminden sonra yerden çok yüksek olmayacak şekilde uygulamalı tırmanış eğitimine geçilir. Bu aşamada başta malzemelerin takılıp veya giyilip çıkartılması, ip ile iniş ve çıkış gibi uygulamalar yapılır. Son aşama da ise uzman bir tırmanıcı eşliğinde belirlenen rotada tırmanışa başlıyorsunuz. Bu eğitimlerin tamamı sizin seçmiş olduğunuz tırmanış türüne özgü olarak verilmektedir.

Kaya Tırmanışı Türleri Nelerdir?
Bouldering: Özellikle bu spor ile yeni ilgilenmeye başlayan kişilerin başta güç ve dayanıklılık gibi becerilerini geliştirmek için tercih ettiği, tırmanış ayakkabısı ve toz torbası ile beraber yapılan daldır. Sadece yeni başlayan tırmanıcılar için değil aynı zaman uzman kişiler tarafından da tırmanış becerilerini geliştirmek için sıklıkla yapılan hatta günümüzde zorluk derecelerine göre müsabakalarının da yapıldığı daldır.

Top-Rope: Kaya tırmanışı türleri arasında en güvenli diyebileceğimiz dal budur. Rotası belirlenen tırmanışın zirvesinden biri size emniyet ipi atar ve siz bu ipe tırmanarak zirveye çıkarsınız. Düşme gibi bir durumda kalırsanız ip çok kısa olacak şekilde birkaç santim dışında düşmenize engel olacağından güvenlik açısından tercih edilebilir.

Serbest Stil: Bu tür en çok tercih edilen tırmanış türüdür. Bunun sebebi hiçbir tekniği kullanmadan kendi stiliniz ile tırmanırsınız. Emniyet ipi ise güvenlik amacıyla düşmenizi önlemek amacıyla kullanılır.

Yapay Tırmanış: En fazla malzeme bu dalda kullanılıyor. Tırmanış esnasında lider konumundaki kişinin kayaya sikke adı verilen çiviyi çakarak basmasına ve tırmanışına devam etmesine yapay tırmanış adı veriliyor.

Free Solo: Günümüzde kaya tırmanışı konusunda profesyonel kişilerin bile yapmaktan çoğu zaman çekindiği, hiçbir güvenlik önlemi alınmadan yapılan türdür. Bu şekilde tırmanış yapan kişilerin sayısı oldukça azdır bunun sebebi en ufak bir hatanın bile kişinin ölümüyle sonuçlanma ihtimali olmasıdır. 

Kaya Tırmanışı

Dağlarda yürüyüş ve kamp kurmanın yanı sıra tırmanma sporunu da kapsayan bir doğa sporudur. 18. ile 19. Yüzyıllarda Avrupa’daki zenginlerin boş zamanlarını değerlendirme amaçlı yaptıkları spor türüdür. 20 yy da ise tüm ülkelerin dikkatini çekerek hızla yayılmaya başlamıştır.
1931 de merkezi Cenevre de olan uluslararası dağlar birliği kurulmasıyla artık yeni bir spor türü oluşturmaya başlamıştır.  Emniyet yöntemlerinin kullanılması ile gelişim sürecinde de artış gösteren bir faaliyettir.
Günümüzde en çok tercih edilen bir doğa sporunun üzerinde gelişen teknolojiyi tanıtarak www.tur.net ile yapılan bir çalışma bütününü sergilemektedir. Hala bir spor türü olarak gündemde kullanılan türlerin içerisinde yer almaktadır. Türkiye’de kaya tırmanışı üniversite kulüpleri ile yapılmaktadır. Kaya tırmanışı nın ne zaman yapıldığı hakkında kesin bir bilgi sağlanmamıştır. Kimilerine göre bu spor yüzyıllar öncesine kadar dayanmaktadır. İnsanlığın gelişimiyle beraber kaya tırmanışı da önem kazanmaya ve gelişmeye başlamıştır. Gelişen teknoloji ile tırmanması hayal olarak gösterilen dağlar hayal olmaktan çıkmaktadır. Hayal ettiğinizden daha fazla bir keyif verecek olan kaya tırmanışı sizlere Tur net sitesinin yardımı ile bu hayallerinize kavuşturacaktır. İlkel yollarla yapılan tırmanışlarda ise zirveye ulaşan sporcunun yaşama şansı çok azdı. Gelişen teknolojik cihazlar ile bu durum ortadan kalmaya başlamıştır.
En çok Fransızların etkisi ile oluşan kaya tırmanışının asıl amacı hızlı olup zorlukları aşmaktır.
Hız yarışları sırasında iki yarışmacı aynı anda tırmanmaya başlayarak zirveye ulaşan birinci olur.  Bu spor da diğer sporlara göre en fazla malzeme ihtiyacı duyulan bir spor türüdür. www.tur.net sizlere tüm konularda yardımcı olarak geçmişinize önemli hatıralar bırakmayı hedeflemektedir.