Hac / Umre

HAC / UMRE;

Hac ve Umre İbadeti; İslam güzelliklerin ve merhametin dinidir. Daima iyiliği, şefkati ve dürüstlüğü emreder. Kuran-ı Kerimde geçen Müslüman tanımına kendilerini muhatap kabul edenler, inandıkları dinin şartlarından birini yerine getirerek, yaratanın rızasını kazanmayı amaçlar. Bu yol elbette ki güçlüklerle doludur. Çetin imtihanlardan geçebilmek, halis niyetlerle adımlarını sağlamlaştırmak Müslüman kimselerin yegâne isteğidir. Bunun içindir ki kutsal topraklar gül bahçelerinin davetini taşır. Uzaklardan gelen bu davet Allah Resulünün kabrine ve Kâbe’ye yapılacak ziyaretin başlangıcını temsil eder. Hac kelimesinin bir diğer anlamının bayram olması da buna en güzel işarettir.
Kulluk vazifelerinden biri olan Hacca gitmek, İslam’a gönül verenlerin kalplerine daimi bir sevgi ve muhabbet ile yerleşmiştir. Hac bu manada, arınmanın, refaha ermenin, ilahi aşkla buluşmanın adresidir. Gidenlerin yeniden gitmenin aşkıyla yanıp tutuştuğu, gidemeyenlerin dualarını süsleyen bir ibadettir. Aynı zamanda Beytullah’a yüz sürerek verilen sözün yerine getirilmesidir.

Dilin, ırkın, kültürün öneminin kalmadığı, farklı renklerin bir arada eridiği, birbiriyle tanıştığı ve bağ kurduğu mekânların en güzelinde Allah ve Resulünün şefaatine nail olmak hacı adaylarının duasıdır.
Hac, maddi durumu iyi olan ve şartları müsait olan her Müslüman’ın ömründe bir kez yapması gereken farz ibadettir. Kurban bayramı öncesi ve süresince ifa edilir. Hac farizası için öncelikle ihrama girilir. İhram, belli bir süre için kendini nefsi bazı fiillerden uzak tutmak anlamına gelir. İhram ile kefen arasındaki benzerlik kişiyi bazı düşüncelere sevk eder, ahret ile olan bağını hatırlatır.
Haccın farzları ikidir. Birincisi Arafatta vakfe yapmak yani bir müddet bulunmak, ikincisi Kâbe’nin etrafını yedi defa dolaşarak tavaf etmektir.
Müslümanlar için bir diğer önemli ibadette umreye gitmektir. Umre için yapılması gerekenlerden biri Hac vazifesinde olduğu gibi ihrama girmektir.  Aynı zamanda hacı adayları gibi bazı şeylerden kendini korumak da gerekir. Mekke’ye girildiği vakit umre için tavafa niyet edilir ve Beytullahın etrafında yedi kez dolaşılır. Yapılan tavafın ardından Safa ile Merve arasında say görevi ifa edilir. Son olarak saçı traş ettirerek ya da bir miktar kestirerek ihramdan çıkılır ve umre tamamlanmış olur.

Kutsal görevleri yerine getirmek isteyenler hac ve umre turlarına başvurabilir. Günümüzde yapılan kampanyalar ile herkes kendi bütçesine uygun olanı tercih edebilmektedir. Konaklama, servis gibi bazı hizmetler istekler doğrultusunda seçilebilir. Hac ve Umre yolculuğunun güvenli ve konforlu bir şekilde geçmesi için turları sunan kişilerle sağlıklı bir iletişimde bulunmak, dini rehberlik hizmetleri alabilmek, yolculuk esnasında gereken servislerden yararlanabilmek gibi konular söz konusu ibadetlere talip olanlar için önemlidir. Kutsal topraklara atılan ilk adımdan veda edilen ana dek geçen sürede adayların rahatlığı tur şirketleri için en mühim şeydir. Bu anlamda verilen hizmetin özellikleri ve kalitesi olumlu geri dönüşler alınmasını sağlayacaktır. Bu organizasyonların yapıldığı ve yapan firmaların mekan www.tur.net'tir. Türkiye'nin tur ve turizm buluşturma noktası.