1.050TL
AKTİVİTE ÖZELLİKLERİ
Yer
Etimesgut / Ankara
Gidiş / Geliş
22 mayıs
Tur Programı
-
Taşıt / Vasıta
Var
Rehber
Var
Seyahat Sigortası
Var
Restorant
Var
Ücretli Aktiviteler
-
Ücretsiz Aktiviteler
-
Kampanyalar
-

Uzungöl-Karaster ve Lustra yaylası-Çay fabrikası-Sürmene
Çarşamba

Sabah 07:00 Esenboğa havalimanı, Anadolu Jet kontuarından biniş işlemleri sonrası 08:30 uçağı ile Trabzon'a hareket ediyoruz.Yaklasık bir saat otuz dakikalık yolculuk ardından Trabzon havalimanına ulaşıyor ,bizleri bekleyen aracımıza binerek Sürmene’ye hareket ediyoruz.Karadeniz’in bu şirin sahil ilçesinde vereceğimiz serbest zaman esnasında isteyen misafirlerimiz yöreye özgü bıçak alışverişi yapabilir.Ardından Karadeniz’in başlıca geçim kaynağı olan çay bahçeleri arasında yer alan çay fabrikasını geziyoruz. Bölgenin kalite belgeli ve kooperatif işletmesinde bulunan fabrikamızda yeşil yaprak çayın soframıza gelene kadar nasıl siyah ve kuru halini aldığını mühendislerden öğreneceğiz. Kalitesine göre farklı sınıflandırılan çaylardan alma imkânı da bulacağımız fabrika gezimiz sonrası Solaklı vadisini takip ederek Karadeniz'in en bilinen noktalarından olan Uzungöl'e ulaşıyoruz. Uzungöl'ün dinlendirici doğası eşliğinde vereceğimiz serbest zaman sonrasında minibüslerimize binerek Lustra ve Karaster yaylasına ulaşıyoruz. 2000 metrede aynı zamanda Uzungöl yamaç paraşüt sporunun yapıldığı bu noktada Karadeniz yayla hayatı hakkında bilgilerimizi alıp inceleme ve doğa yürüyüşlerimiz esnasında yöresel yayla evlerini görüyor acentemizin ikramı sıcak sütlerimizi içiyoruz. Daha sonra minibüslerimiz ile tekrar Uzungöl'e ulaşıyor ve Çayeli'nde bulunan otelimize varıyoruz.Akşam yemeği konaklama ve Karadeniz eğlenceleri otelimizde.

Konaklama: Çavusoğlu Otel / Çayeli

Günün Restoranı ve lezzeti: İnan kardeşler restoran,Alabalık saç kavurma,kuymak (Ekstra)

Alışveriş noktası:Sürmene çakısı,Uzungöl ahşap işçiliği,çay fabrikası


Fırtına Deresi-Ayder-Rafting-Zil kale-Palovit şelalesi-Elevit yaylası
Perşembe

Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltının ardından ülkemizde yağmurlu gün sayısının en fazla olduğu, zengin flora ve faunaya sahip olan Fırtına vadisine ulaşıyoruz.Çamlıhemşin ilçesini görerek 1350 metrede bulunan ladin ve kayın ağaçları ile kaplanmış Ayder yaylasına ulaşıyoruz. Ayder yaylasında Gelintülü şelalesi ve kalegon gezilerini gerçekleştiriyor,küçük hediyelik dükkanlarda alışveriş ve doğa yürüyüşleri için serbest zaman veriyoruz.Ardından  Fırtına deresi kenarında bulunan restoranımıza ulaşıyoruz.Muhlama ve laz böreği ile harmanlanmış öğle yemeğimizi almamızın ardından arzu eden misafirlerimiz Fırtına deresinde rafting yapabilir,dileyen misafirlerimiz de bir kartal yuvası konumundaki Zil kale,Palovit şelalesi ve 1800 metre yükseklikte bulunan Elevit yaylası gezisine katılabilirler (Ekstra 50 TL ) .Gün içerisindeki programlarımızı tamamladıktan sonra Arhavi üzerinden Hopa'da bulunan otelimize ulaşıyoruz.Akşam yemeği ve konaklama ile canlı müzik eşliğinde Karadeniz eğlenceleri otelimizde.

Konaklama: Paluri Otel / Hopa

Günün Restoranı ve lezzeti: Fırtına Deresi Pınar Alabalık, lahana çorbası, alabalık tava veya ızgara, muhlama (Ekstra)
Batum konaklama-Sanat Müzesi-Botanik Parkı-Katedral
Cuma
Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltının ardından Sarp sınır kapısına ulaşıyoruz.Sadece nüfus cüzdanlarımızla gümrük kapısından geçerek Karadeniz’in Gürcistan sınırlarındaki gezilerimize başlıyoruz.İlk olarak Batum yolu üzerinde bulunan tarihi Gönye Kalesi ve kale içerisinde bulunan antik harabeleri ziyaret ediyoruz.Ardından Batum’a varıyor ve  Ayvazowski, Garapetyan, Gabaşhvili gibi ünlü Pre-sovyet dönemi ve yaşayan ressamların eserlerinin sergilendiği Sanat Müzesi gezisi, Çarlık hâkimiyeti döneminden kalma tarihi Katedral ve Batum Şehir Parkı'nı geziyoruz. Ardından 1880’li yılların başında Rus Botanikçi Dr. Krasnow tarafından 6 bin dönümlük bir arazi üzerinde kurulan  Batum Botanik Park’ında Kuzey Amerika, Avustralya, Kore ve Japonya bitki ve çiçeklerin yer aldığı bölümlerini geziyoruz. Şehir merkezinde vereceğimiz serbest zamanlarda yörenin meşhur Gürcü şaraplarından tatma ve alışveriş imkanı bulduktan sonra otelimize yerleşiyoruz konaklama otelimizde.
Konaklama: Sheraton Otel / Batum
Günün Restoranı ve Menüsü: Gürcü Peyniri(sulguni), cevizli patlıcan,gürcü mantısı(hinkali), peynirli pide(hacapuri), patetesli et, gürcü mantarı ve gürcü şarabı (Ekstra)

Batum gezisi için Türk vatandaşlarına uygulanan pasaport muafiyeti sayesinde TC Kimlikleri ile geçişler sağlanmaktadır. Ehliyet ve diğer kimlik kartları ile geçişler yapılamaz. Nüfus cüzdanları yıpranmamış olmalı ve 2010 yılından önce alınmış ise yenilenmelidir.
Anne ve Baba ile birlikte seyahat etmeyecek olan 18 yaş altı misafirlerimizin Batum'a geçişleri için Noter den onaylı Muvafakatname almaları gerekmektedir. Çocuk misafirlerimizin kimliklerinde fotoğraf olması, Gürcistan hükümeti tarafından zorunlu kılınmıştır.
Borçka-Karagöl-Artvin-Atatürk heykeli-Şavşat-Karagöl
Cumartesi

Sabah otelimizde alacagımız açık büfe kahvaltı sonrasında  %95 ‘i ormanlarla kaplı olan, ağaç türleri açısından Türkiye’nin en zengin arazisine sahip Artvin çevresi gezimize başlıyoruz. Çoruh ırmağı kenarından yolculuğumuzu gerçekleştirirken vereceğimiz fotoğraf molaları ile birlikte Artvin’in Borçka ilçesine ulaşıyoruz. Burada minibüslerimize binerek Karçal dağlarının eşsiz manzaraları eşliğinde deniz seviyesinden 1430 metre yükseklikte bulunan, çevresi yağmur ormanlarına benzeyen bir eko sisteme sahip olan Karagöl’e ulaşıyoruz. Orman denizi olarak adlandırılan Karagöl’ün etrafında yapacağımız yürüyüş esnasında isteyen misafirlerimiz sandal ile göl üzerinde keyifli bir gezi yapabilir.Karagöl gezisi ardından minibüslerimize binerek Borçka'ya geri dönüyor, yaklaşık yarım saatlik bir yolculukla eski ismi Livane olan Artvin'e ulaşıyoruz.Yamaçlara kurulmuş bir yerleşim düzeni olan Artvin'de ülkemizde bulunan en büyük Atatürk heykelini görerek şehri tanıdıktan sonra Şavşat ilçesine bağlı olan Karagöl Sahara milli parkına gidiyoruz.Ladin ve çam ağaçlarının yoğun bir şekilde etrafını kapladığı Şavşat Karagöl'de vereceğimiz serbest zaman sonrasında Şavşat'ta bulunan otelimize yerleşiyoruz.Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

Konaklama: Green Valley Otel / Şavşat

Günün Restoranı ve lezzeti: Artvin koru restoran,Nişoşlu yoğurt çorbası,Silor,Motrella (Ekstra)
Atatürk Köşkü-Ayasofya -Sümela Manastırı
Pazar
Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltının ardından Altındere Milli Parkı sınırları içerisinde yer alan yaklaşık 1500 yıl önce iki keşişin kurduğu düşünülen Sümela Manastırı’na ulaşıyoruz. Altındere vadisine hâkim Karadağ’ın eteklerinde sarp kayalık üzerine kurulmuş olan manastırda ana kaya kilisesi, şapel, mutfak, öğrenci odaları, misafirhane, kütüphane ve kutsal ayazma bölümlerini gezerek ( Sümela manastırının restorasyon çalışmaları nedeniyle gezilemeyecek olması durumunda rehber anlatımları manastır girişinde yapılır) Trabzon'da bulunan Atatürk köşküne ulaşıyoruz. Atatürk Köşkü; Mustafa Kemal’in vasiyetinin bir bölümünü yazdığı yer olarak önemini korumaktadır. Ardından Trabzon’a gelen Komenos ailesi tarafından 1248-1263 yılları arasında kilise olarak yaptırılan, sonrasında cami ve savaş döneminde hastane olarak kullanılan Ayasofya Müzesini geziyoruz. Trabzon’un meşhur Telkarilerinden aldıktan ve Kazaziye sanatının inceliklerini gördükten sonra Trabzon havalimanına geliyoruz. Anadolu Jet havayollarının 21:25 uçağı ile Ankara'ya hareket ediyor ve bir sonraki Touristica turumuzda buluşmak üzere sizlere veda ediyoruz.

Günün Restoranı ve lezzeti: Akçaabat Nihat Usta, Akçaabat köftesi, piyaz, laz böreği (Ekstra).

Alışveriş Noktaları: Saray Gümüş Kazaziye ve Telkari

 

FİYATLAR KADEMELİ ŞEKİLDE DEĞİŞMEKTEDİR.

Video bulunmamaktadır.
Harita bulunmamaktadır.